5 tipov ako ušetriť elektrinu

Každoročne vás pri vyúčtovaní spotreby energie čaká nepríjemné prekvapenie? Máme pre vás 5 užitočných tipov, ako znížiť a optimalizovať spotrebu energie v byte či dome. V prvom rade chceme podotknúť, že si z týchto tipov musíte urobiť rovnaký zvyk ako keď necháte svietiť v miestnosti kde nikto nie je, necháte pustený televízor aby bolo niečo “v pozadí” a ako elektrospotrebiče, ktoré sú pustené raz za týždeň máte v zásuvke nonstop. Týmto sme vám vymenovali prvých “top 3”, ktoré by mali byť alfa-omega v šetrení elektriny.

Ako ušetriť elektrinu ?

1. Indukčná platňa – rýchlejšie a úspornejšie varenie

Spotrebuje o 48% menej energie ako klasické platničky či sklokeramiky a voda sa zohreje 3x rýchlejšie ako na ostatných typoch sporákov. Takže ak hľadáte kde ušetriť nielen peniaze, ale aj čas, tak indukčná platňa je cesta.

2. LED osvetlenie – moderné a šetrné svetlo

Toto osvetlenie ušetrí až 80% spotreby elektriny a vydrží dlhšie, ako klasické alebo halogénové žiarovky. LED žiarovky sú síce drahšie, ale z dlhodobého hľadiska sú lacnejšie, úspornejšie a trvácnejšie.

3. Zohrievanie vody v kanvici

Čím väčšie množstvo vody nalejete do kanvice, tým dlhšie bude trvať kým sa zohreje voda a tým viac energie spotrebujete. Odporúčame zohrievať preto len také množstvo, ktoré je nevyhnutné.

4. Regulovanie kúrenia

Stačí, ak radiátor dáte na stupeň kúrenia ktorý je optimálny pri bytovú teplotu a necháte to nonstop zapnuté. Máme na mysli to, že väčšina ľudí “prikúri” keď na chvíľu vetrá alebo vypne kúrenie keď odchádza do práce. Stačí teplotu regulovať na na nákladoch ušetríte.

5. Elektrické spotrebiče A+++

Ako posledný tip sú spotrebiče triedy A+, A++ a A+++ ktoré môžu byť až o 45% úspornejšie ako spotrebiče bez tohto označenia. Prvotné náklady môžu byť vyššie, ale v priebehu rokov sa minutá suma vráti späť.